Mała architektura miejska i jej znaczenie praktyczne

Mała architektura miejska to doskonałe uzupełnienie aranżacji otoczenia, a jednocześnie element zagospodarowania przestrzeni, który wymaga idealnego dopasowania do wybranego stylu. Proces ten ułatwia bogaty wybór produktów: od koszy na śmieci, przez ławki parkowe, aż po słupki i donice.

Kategoria: Blog

mała architektura

Pojęcie małej architektury miejskiej

Mówiąc o architekturze, zazwyczaj mamy na myśli budynki stawiane z cegieł lub płyt. W nieco skromniejszym wydaniu o małej architekturze mówimy też w kontekście wiat garażowych i altan ogrodowych konstruowanych z drewna. W miastach używamy tego pojęcia w odniesieniu do wszystkich przedmiotów, które mają poprawić funkcjonalność przestrzeni i podnieść komfort mieszkańców.

W stosunku do małej architektury miejskiej często też używa się określenia „meble miejskie”, co łatwiej pozwala zrozumieć grupę zakwalifikowanych do tej kategorii przedmiotów. Wśród tych najpopularniejszych znajdują się: ławki, kosze na śmieci, popielnice, donice ozdobne, płotki i słupki graniczne czy stojaki na rowery. Wszystkie te elementy nie tylko są niezbędne w planowaniu zagospodarowania terenu, ale też stanowią ważny element dekoracyjny, swoiste wykończenie aranżacji – podobnie jak elegancki naszyjnik podkreśla charakter sukni. Stąd też tak ważne jest staranne dopasowanie stylu tych detali do ogólnej koncepcji otoczenia.

Istotna funkcjonalność i odpowiedni design

W takim ujęciu mała architektura miejska będzie miała dwojakie znaczenie: funkcjonalne – z uwagi na zaspokajanie określonych potrzeb oraz ozdobne – ze względu na wybrany styl, który dopasowuje się do aranżacji otoczenia. Staranne dobranie tych komponentów jest tak samo ważne w parku czy na ulicach miasta, jak we wnętrzu domu, gdzie nikt świadomie nie wstawi kanapy w stylu orientalnym do prowansalskiego wnętrza.

Nowoczesne latarnie uliczne wymagają uzupełnienia równie nowoczesnymi koszami na śmieci oraz ławkami, podobnie jak aranżacje klasyczne potrzebują klasycznych dodatków. Firma Ziegler Studio projektuje i tworzy dziesiątki takich wzorów, których różnorodność pozwala na dopasowanie do każdego otoczenia. Betonowe kosze i donice świetnie sprawdzą się na brukowanym rynku, drewniane gięte ławki to idealny element nadmorskiej promenady, a słupki i kosze ze stali nierdzewnej perfekcyjnie uzupełnią przestrzeń nowoczesnego biurowca.