Miejska roślinność w donicach

Kategoria: Blog

W przestrzeni miejskiej istnieje bardzo wiele różnych przedmiotów, które mają funkcje dekoracyjne. W industrialnej scenerii zawsze jednak najpiękniej prezentują się naturalne akcenty dekoracyjnych. Gdy zbliża się sezon wiosenny, donice miejskie wypełniają się kolorowymi kwiatami i inną ciekawą roślinnością. Sadzone są bezpośrednio w glebie lub we wcześniej przygotowanych donicach. Co ciekawe, również donice są skrupulatnie dobierane — z jednej strony nawiązywały do miejskiej scenerii, np. donice z betonu architektonicznego, z drugiej zaś stanowiły idealną kompozycję z wybranymi kwiatami.

Najciekawsze gatunki kwiatów sadzonych w miejskiej scenerii

Donice mogą być obsadzana różnorodnymi gatunkami, które z jednej strony wykazują odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne, z drugiej zaś są łatwe w pielęgnacji. Z tego też powodu w miejskiej scenerii bardzo często można spotkać bukszpan lub rozmaite gatunki krzewów. Rośliny te zazwyczaj są uzupełniane innymi gatunkami, które wyróżniają się bardziej urozmaiconą formą lub kolorowymi kwiatami i w bardziej widoczny sposób ubarwiają przestrzeń miejską.

W sezonie letnim kwiaty poddane odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym rosną bez większych problemów. Kłopoty mogą pojawiać się, gdy nadchodzi jesień, ponieważ większość gatunków wówczas obumiera. Nie oznacza to jednak, że miejskie donice muszą pozostać puste. Można obsadzić je wówczas roślinami, które dobrze radzą sobie w nieco bardziej wymagających warunkach atmosferycznych. Zaliczamy do nich m.in. chryzantemę, kapustę ozdobną czy wrzos. Rośliny sezonowe będą pięknie dekorować miasto aż do nastania pierwszych mrozów.

W miejskiej przestrzeni świetnie sobie radzą również kolorowe bratki, stokrotki, a nawet tulipany. Latem można sadzić pelargonie, surfinie, ipomoeę, begonię. Te gatunki mają stosunkowo niskie wymagania dotyczące późniejszej pielęgnacji, kwitną obficie, a jednocześnie zapewniają świetny efekt dekoracyjny. Nadają się więc doskonale do przestrzeni miejskiej.

Co ciekawe, miasto bywa również idealną przestrzenią do roślinnych dekoracji. Nie powinno nas więc dziwić, że w donicach w miejskim centrum zobaczymy słoneczniki albo lilie. Wbrew pozorom te piękne kwiaty nie potrzebują zbyt wiele uwagi, by imponująco się prezentować.