Stojak rowerowy – niezbędny, trwały i estetyczny

Stojaki na rowery stają się coraz popularniejsze. Wkomponowują się w krajobraz miejski, podobnie jak latarnie uliczne, ławki czy kosze na śmieci. Estetyczne wykonanie, trwałe materiały i ciekawe formy sprzyjają ich umieszczaniu nawet w zadbanych i wyjątkowo ładnych miejscach.

Kategoria: Blog

stojak rowerowy

Problemy z miejscem dla rowerów

Kilkadziesiąt lat temu na ulicach polskich miast nierzadki był widok roweru przypiętego łańcuchem do słupa oświetleniowego, ogrodzenia czy każdego innego elementu, który mógł posłużyć jako prowizoryczne zabezpieczenie. Negatywną stroną takiego sposobu korzystania przez rowerzystów z ulicznych latarni i ogrodzeń było niekorzystne oddziaływanie na ich estetykę. Łańcuchy zazwyczaj niszczyły malowane powierzchnie, narażając gospodarza lub miasto na straty. O ile w przeszłości problem nie był zbyt duży, o tyle obecnie coraz większa liczba rowerów na ulicach wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań.

Przypinanie rowerów do słupów zakłóca porządek i estetykę wizualną miasta. Ale to nie jedyny problem – coraz częściej po prostu brakuje odpowiednich miejsc. Rozwiązaniem są o wiele bardziej funkcjonalne stojaki do rowerów. Ich montaż z pewnością jest mniej kosztowny niż odnawianie zniszczonych elementów małej architektury miejskiej.

Funkcjonalność bez wpływu na estetykę miasta

Nowoczesne stojaki na rowery łączą ciekawy design z wysoką trwałością materiałów oraz różnorodnością kształtów. Każdy z tych elementów decyduje o funkcjonalności oraz możliwości wkomponowania w przestrzeń miejską bez zakłócania jej estetyki. Podstawą są oczywiście materiały zastosowane do produkcji – większość stojaków wykonywana jest ze stali nierdzewnej, która zachowuje nienaganny wygląd nawet po kilku latach użytkowania. Alternatywą dla lśniącego metalu jest też malowanie proszkowe, które pozwala stworzyć warstwę koloru o bardzo wysokiej odporności na ścieranie.

Kolejny atut w kontekście estetyki miasta to różnorodność form konstrukcji. Dzięki temu stojaki na rowery mogą być montowane dosłownie wszędzie, począwszy od parkingu miejskiego, przez place przed obiektami publicznymi, aż po każdy dyskretny zakątek. Można je mocować do podłoża, ścian budynków, pojedynczo i tworząc całe kompleksy na potrzeby szkoły, obiektu sportowego czy zakładu pracy.