Najważniejsze elementy wyposażenia parków miejskich

Kategoria: Blog

Park miejski to specjalnie wygospodarowana przestrzeń zielona, która pełni funkcje wypoczynkowe i rekreacyjnie. Ma zapewniać wygodę oraz swobodę mieszkańcom, którzy przychodzą tutaj, by w przyjemnym otoczeniu odpocząć trochę od miejskiego zgiełku.

W parku znajdują się wytyczone ścieżki i trasy do spacerowania, a także inne elementy małej architektury, takie jak m.in. ławki parkowe, kosze na śmieci, latarnie, słupki parkingowe itd.

Przykładowe elementy wyposażenia parków miejskich

  • Kosze na śmieci — okrągłe, kwadratowe, betonowe lub ze stali nierdzewnej. Kosze na śmieci mogą być różne, ale z całą pewnością nie może ich zabraknąć w przestrzeni miejskiej. Obecnie docenia się nie tylko ich względy użytkowe, ale również estetykę. Są więc bardzo precyzyjnie zaprojektowane i wykonane z wysokiej jakości materiałów wyróżniających się odpornością i trwałości. Najczęściej ich stylistyka nawiązuje do pozostałych elementów wyposażenia parku.
  • Ławki parkowe — to niezbędny element każdej przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku i rekreacji. Ławki w parkach powinny być wykonane z trwałych, wytrzymałych na różnorodne urazy mechaniczne materiałów. Materiały użyte do ich stworzenia muszą cechować się wysoką jakością. Dodatkowo coraz częściej w miejskich parkach dąży się do tego, aby poszczególne elementy, a więc również ławki, były niestandardowe, oryginalne i wyróżniały się ciekawą stylistyką, co w połączeniu z wygodą użytkowania jest gwarancją zadowolenia wszystkich użytkowników parków.
  • Stojaki rowerowe — w większości polskich miast powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Rowerzyści po swoich większych lub mniejszych eskapadach chętnie wypoczywają w miejskich parkach. Warto zatem wyposażyć je w stojaki rowerowe, umożliwiające wygodne i bezpieczne parkowanie rowerów.
  • Słupki — różnorodne słupki, np. parkingowe, drogowe itd. to stały element przestrzeni miejskiej. Spełniają one funkcje użytkowe, ale również i one mogą być doskonale uzupełniać miejski krajobraz, a nawet stanowić jego ozdobne uzupełnienie.