Donice jako element dekoracyjny miejskiego krajobrazu

Mała architektura miejska z założenia ma spełniać dwa zadania. Pierwszym jest poprawa funkcjonalności przestrzeni i podniesienie komfortu mieszkańców. Drugie to rola dekoracyjna. Do jej wypełnienia niezbędne są odpowiednie elementy, wśród których znaczące miejsce zajmują donice.

Kategoria: Blog

donice miejskie

Donice – osłona dla kwiatów ozdobnych

Przeglądając ofertę donic przeznaczonych do dekorowania przestrzeni miejskiej, bez problemu można zauważyć cechy, które pozwalają je odróżnić od doniczek domowych czy działkowych. Podstawowym wyróżnikiem elementów zaliczanych do małej architektury miejskiej jest ich wielkość oraz trwałość materiałów wykonania. Objęte znacznie mniej intensywną pielęgnacją i narażone na trudne warunki środowiskowe, jakimi są miejski smog, wandalizm czy nieprawidłowe użytkowanie, muszą sprostać sytuacji, jak najdłużej zachowując swój nienaganny wygląd.

Podstawowym zadaniem donic jest zapewnienie osłony dla kwiatów i innych roślin ozdobnych. W warunkach miejskich tworzą one kolorowe oazy zieleni szczególnie tam, gdzie nie ma możliwości wygospodarowania przestrzeni na trawniki i klomby. W kamiennych lub drewnianych donicach można umieszczać dowolny rodzaj ziemi ogrodniczej, tworząc warunki dla niemal każdej odmiany roślin.

Funkcje dekoracyjne poza sezonem

Nie wszystkie odmiany roślin zachowują swoje walory przez cały rok. Dlatego w okresie, kiedy krzewy tracą liście, a kwiaty więdną, donice same w sobie stają się elementem dekoracyjnym. Aby były atrakcyjne w przestrzeni miejskiej, ich forma, design i materiał wykonania powinny być dopasowane do planu przestrzennego okolicy.

Wśród najczęściej wykorzystywanych są zarówno drewniane, jak i betonowe donice – bardzo atrakcyjne wizualnie. Beton architektoniczny wykorzystywany do ich modelowania wyróżnia się ciekawą strukturą i wysoką trwałością. Dlatego doskonale sprawdza się o każdej porze roku, także podczas surowych zim. Nieco mniej trwałe są modele drewniane – nawet olejowanie i impregnacja nie ochronią całkowicie materiału przed działaniem wilgoci i zanieczyszczeń. Takie konstrukcje jednak doskonale zdają egzamin wystawiane na zewnątrz w sprzyjających warunkach pogodowych, a chowane do pomieszczeń podczas deszczu lub na noc.