Meble miejskie — czym się charakteryzują

Meble kojarzą nam się przede wszystkim z wyposażeniem domów i mieszkań, ewentualnie przydomowych ogrodów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z istnienia różnego rodzaju mebli miejskich. Czym właściwie są miejskie meble?

Kategoria: Blog

Meble miejskie spotykamy właściwie każdego dnia zarówno w większych, jak i mniejszych miastach i miasteczkach. Służą do umeblowania przestrzeni miejskiej i tworzone są głównie z myślą o funkcjach użytkowych, chociaż walory wizualne również odgrywają dużą rolę. Można je znaleźć w parkach, na przystankach, przy deptakach czy w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców oraz przybyłych gości. Meble miejskie stanowią bardzo ważny element tzw. drobnej architektury miejskiej.

Jakie są rodzaje mebli miejskich?

Do najczęściej spotykanych mebli miejskich zaliczamy m.in.:

  • ławki miejskie
  • ozdobne kwietniki
  • kosze na śmieci
  • miejskie siłownie
  • osłony drzew
  • słupki
  • stojaki na rowery
  • tablice informacyjne
  • wiaty przystanków autobusowych i tramwajowych

Powyższe przykłady to tylko wybrane elementy, które można zaliczyć do grupy mebli miejskich. Z ich zastosowaniem można stworzyć w mieście przestrzeń użytkową, wpływającą na komfort mieszkańców. Oprócz tego mają one również na celu zapewnienie bezpieczeństwa, rozrywki, niejednokrotnie spełniają również funkcje estetyczne.

Meble miejskie mogą przybierać różne kształty, formy i kolory. Różnią się między sobą wyglądem, stylem, sposobem montażu itp. W miastach można spotkać zarówno klasyczne elementy umeblowania przestrzeni, jak i nowoczesne.

Nowoczesne meble miejskie są bardziej minimalistyczne. Do ich wyprodukowania wykorzystywane są takie materiały jak np. chromowana stal, która jest bardzo wytrzymała, odporna na warunki atmosferyczne i urazy mechaniczne oraz ekologiczna. Klasyczne meble miejskie, które również znajdują swoje zastosowanie współcześnie, zwykle posiadają dekoracyjne ornamenty i na ogół wykonywane są z żeliwa.

Najważniejsze są jednak parametry techniczne mebli miejskich, takie jak m.in. wymiary, waga, wykończenie. Muszą one zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo i komfort. Dodatkowo powinny być trwałe, aby inwestycja poczyniona na rozwój infrastruktury miejskiej była opłacalna.