Estetyka małych osiedli, czyli praktyczna osłona śmietnikowa

Śmietniki stanowią poważny problem wielu osiedli mieszkaniowych. Nie zawsze estetyczne, często przepełnione pojemniki ustawione pomiędzy budynkami, w sąsiedztwie placów zabaw budzą niechęć, nie wspominając o odrazie z powodu wydobywającego się z nich zapachu. Alternatywą dla murowanych pomieszczeń są osłony śmietnikowe.

Kategoria: Blog

altana śmietnikowa

Wady miejskich śmietników

Pojemniki na odpady są niezbędne wszędzie tam, gdzie znajdują się domy mieszkalne  – bez względu na to, czy pozostają pod zarządem miasta, czy okolicznej spółdzielni mieszkaniowej. Niestety nie zawsze – szczególnie na nowszych osiedlach – do przechowywania takich pojemników przewidziano specjalne pomieszczenia. W latach 70. wiele budowanych kompleksów domów otrzymywało też specjalny budynek, najczęściej o ażurowych ścianach (zapewniających wentylację wnętrza), w którym ustawiane były pojemniki na śmieci. Obecnie takie stałe śmietniki nie są już planowane – często z uwagi na brak miejsca, a pojemniki lokuje się bezpośrednio na chodniku lub na ulicy w specjalnej zatoczce. Problem jest tym większy, że obecny boom na segregację odpadów wymaga przygotowywania wielu pojemników, które zajmują znacznie więcej przestrzeni. Brudne, wypełnione po brzegi i nieopróżniane na czas stanowią prawdziwy problem mieszkańców – szczególnie latem, gdy stają się siedliskiem much i fetoru.

Estetyczna osłona alternatywą dla murowanych śmietników

Jednym z pomysłów, dzięki którym można rozwiązać problem stojących samodzielnie kontenerów na śmieci jest specjalna osłona śmietnikowa. Metalowa konstrukcja z zamykanymi drzwiczkami pozwala na wstawienie do wnętrza odpowiedniej liczby pojemników – zależnie do wielkości konstrukcji i liczby przewidzianych stanowisk. Drzwiczki zewnętrzne wyposażone są w perforację, dzięki której wnętrze podlega stałej wentylacji. Za funkcjonalne rozwiązanie można uznać specjalny system wychylania kontenera po otworzeniu drzwi, dzięki czemu wsypywanie do niego śmieci jest bardzo wygodne. Przed przewróceniem i wypadnięciem pojemnik chroni dodatkowa linka. Inną wersją osłony śmietnika jest betonowa konstrukcja wyposażona w metalowe drzwi. W prywatnych posesjach można ją wygodnie wkomponować pomiędzy słupki ogrodzenia lub ściany budynków.